YAGPの紹介

— 2019YAGP NYファイナル結果 (敬称略) —
入賞おめでとうございます

シニア部門

グランプリ - Gabriel Figueredo, John Cranko School (Germany)

< シニア部門(女性)受賞者) >

1位 - Grace Carroll, Tanya Pearson Academy (Australia)

2位 - Yazmin Verhage, Ballettschule Theater Basel (Switzerland)

3位 - Arianna Crosato Neumann, Danzaira Escuela Profesional De Ballet (Peru)

■シニア部門(女性)Top 12

  • Grace Carroll, Tanya Pearson Academy (Australia)
  • Julia Shugart, All American Classical Ballet School (FL, USA)
  • Basia Rhoden, Master Ballet Academy (AZ, USA)
  • Yazmin Verhage, Ballettschule Theater Basel (Switzerland)
  • Arianna Crosato Neumann, Danzaira Escuela Profesional De Ballet (Peru)
  • Wang Yuyan, The Secondary School Of Beijing Dance Academy (China)
  • 柴田 英里, Kaneta Kouno Ballet Academy (Japan)
  • Anastasia Plotnikova, Bolshoi Ballet Academy (Russia)
  • Min Young Kim, Korea National University Of Art (South Korea)
  • Bridget Lee, Royal Winnipeg Ballet School (Canada)
  • Katherine Ochoa Lipiz, Alma Dance School (Cuba)
  • 原田 菜緒, Yoko Kurata Ballet Studio (Japan)

< シニア部門(男性)受賞者 >

1位 - Junsu Lee, Korea National University Of Art (South Korea)

2位 - Francisco Gomes, Academia Annarella (Portugal)

3位(TIE) - Joaquin Gaubeca, Cary Ballet Conservatory (Argentina)

3位(TIE) - Harold Mendez, The Sarasota Cuban Ballet School (Cuba)

■シニア部門(男性)Top 12

  • Francisco Gomes, Academia Annarella (Portugal)
  • Joao Vitor Percilio Da Silva, Ballet Vortice (Brazil)
  • Joaquin Gaubeca, Cary Ballet Conservatory (Argentina)
  • Junsu Lee, Korea National University Of Art (South Korea)
  • Harold Mendez, The Sarasota Cuban Ballet School (Cuba)
  • Gabriel Figueredo, John Cranko School (Germany)

ジュニア部門

ユースグランプリ - Darrion Sellman, Los Angeles Ballet Academy (CA, USA)

< ジュニア部門(女性)受賞者 >

1位 - Rebecca Alexandria Hadibroto, Marlupi Dance Academy (Indonesia)

2位 - Ava Arbuckle, Elite Classical Coaching (TX, USA)

3位 - Madison Brown, Lents Dance Company (FL, USA)

■ジュニア部門(女性)Top 12

  • Summer Duyvestyn, Classical Coaching Australia (Australia)
  • 塚田 絢子, Wakui Ballet School (Japan)
  • Bianca Andreea Badea, Liceul De Coregrafie ” Floria Capsali “ (Romania)
  • Rebecca Alexandria Hadibroto, Marlupi Dance Academy (Indonesia)
  • Allison Whitley, The Dallas Conservatory (TX, USA)
  • Paloma Sol Livellara Vidart, Instituto Superioir De Arte De Teatro Colon (Argentina)
  • Madison Brown, Lents Dance Company (FL, USA)
  • 小田 那奈, Kumiko Matada Ballet Studio (Japan)
  • Taeryeong Kim, Sunhwa Arts Middle School (South Korea)
  • Ava Arbuckle, Elite Classical Coaching (TX, USA)
  • Abra Geiger, Timothy M Draper Center For Dance Education (NY, USA)
  • Ellie Iannotti, The Rock School For Dance Education (PA, USA)

< ジュニア部門(男性)受賞者) >

1位 - Misha Broderick, Master Ballet Academy (AZ, USA)

2位 - Andrey Jesus, Bale Jovem De Sao Vicente, Brazil)

3位 - Seungmin Lee, Sunhwa Arts Middle School (South Korea)

■ジュニア部門(男性)Top 6

  • Carson Willey, Alliance Academy of Dance (ID, USA)
  • Misha Broderick, Master Ballet Academy (AZ, USA)
  • João Pedro Freitas, Ent´Artes – Escola De Dança (Portugal)
  • Andrey Jesus, Bale Jovem De Sao Vicente (Brazil)
  • Seungmin Lee, Sunhwa Arts Middle School (South Korea)
  • Darrion Sellman, Los Angeles Ballet Academy (CA, USA)

プリコンペティティブ部門

ホープ賞 - Corbin Holloway, CityDance School And Conservatory (MD, USA)

< プリコンペティティブ部門(女性) 受賞者 >

1位 - Savin Martha, Dance Planet (Romania)

2位 - Kseniya Kosava, Ballet School Of Vezhnovets (Belarus)

3位 - Natasha Furman, Not Your Ordinary Dancers (NJ, USA)

■プリコンペティティブ部門(女性)Top 12

  • Yasmina Aziz, Saint-Petersburg State Theatre of Children’s Ballet (Russia)
  • Leona Bimbato, Nucleo De Danca Alphaville (Brazil)
  • Natasha Furman, Not Your Ordinary Dancers (NJ, USA)
  • Ivana Radan, Westchester Dance Academy (NY, USA)
  • 平野 瑠莉, Mes Amis Ballet Studio (Japan)
  • 三浦 結愛, Aristo Ballet Studio (Japan)
  • Savin Martha, Dance Planet (Romania)
  • Sophia Koo, Southland Ballet Academy (CA, USA)
  • Aubri Parker, Elite Classical Coaching (TX, USA)
  • Samantha Maestre Cortez, Centro De Danca Aracy De Almeida & Lapidari (Brazil)
  • Rita Salazar, Companhia De Dança Do Algarve (Portugal)
  • Kseniya Kosava, Ballet School Of Vezhnovets (Belarus)

< プリコンペティティブ部門(男性) 受賞者 >

1位 - Matthis Laevens, Balletschool Raymonda (Belgium)

2位 - 佐藤 可惟, Y Ballet Academy (Japan)

3位 - Aiden Johns, Indiana Ballet Conservatory (IN, USA)

■プリコンペティティブ部門(男性)Top 6

  • Raphael Kay Yih Leo, Dancepointe Academy Singapore (Singapore)
  • Miron Savchenko, Ballet School Of Vezhnovets (Belarus)
  • Matthis Laevens, Balletschool Raymonda (Belgium)
  • Aiden Johns, Indiana Ballet Conservatory (IN, USA)
  • Corbin Holloway, CityDance School And Conservatory (MD, USA)
  • 佐藤 可惟, Y Ballet Academy (Japan)
アンサンブル部門(パ・ド・ドゥ/クラシック)

< アンサンブル部門(パ・ド・ドゥ/クラシック)受賞者 >

1位 - Academia Annarella (Portugal & Master Ballet Academy (AZ, USA) - Grand Pas Classique

2位 - Korea National University Of Art (Korea) - The Sleeping Beauty

3位 - Bale do Teatro Escola Basileu Franca (Brazil) - Harlequinade

■アンサンブル部門(パ・ド・ドゥ/クラシック)TOP 6

  • DNA- Dance N´Arts School (Portugal) - Harlequinade
  • Dmitri Kulev Classical Ballet Academy (CA, USA) - Coppelia
  • Academia Annarella (Portugal) - The Flames Of Paris
  • Bale do Teatro Escola Basileu Franca (Brazil) - Harlequinade
  • Academia Annarella (Portugal & Master Ballet Academy (AZ, USA) - Grand Pas Classique
  • Korea National University Of Art (Korea) - The Sleeping Beauty
アンサンブル部門(パ・ド・ドゥ/コンテンポラリー)

< アンサンブル部門(パ・ド・ドゥ/コンテンポラリー)受賞者 >

1位 - Dmitri Kulev Classical Ballet Academy (CA, USA) - Found Fit

2位 - Odasz Dance Theatre (NY, USA) - Monster

3位 - DNA- Dance N´Arts School (Portugal) - Brush

■アンサンブル部門(パ・ド・ドゥ/コンテンポラリー)TOP 6

  • The Rock Center for Dance (NV, USA) - Enchanted Matrix
  • DNA- Dance N´Arts School (Portugal) - Brush
  • Academia Annarella (Portugal) - Love (2)
  • Dmitri Kulev Classical Ballet Academy (CA, USA) - Found Fit
  • International Ballet School (CO, USA) - Spiegel I’m Spiegel
  • Odasz Dance Theatre (NY, USA) - Monster
アンサンブル部門(グループ)

< アンサンブル部門(グループ)受賞者 >

1位 - Unison Dance Academy (Israel) - Excerpts From Decadance

2位 - Academia Annarella (Portugal) - Rythm Of The Mountains

3位 - くるみダンスファクトリー (Japan) - Blah Blah Blah

■アンサンブル部門(グループ)TOP 12

  • Academia Annarella (Portugal) - A Boy In Love
  • The Rock School for Dance Education (PA, USA) - Piazolla
  • The Rock School for Dance Education (PA, USA) - Influx
  • Armida Ballet School (Russia) - Waltz Of The Flowers
  • Academia Annarella (Portugal) - Rythm Of The Mountains
  • くるみダンスファクトリー (Japan) - Blah Blah Blah
  • YARITA YU BALLET STUDIO (Japan) - Amica
  • Odasz Dance Theatre (NY, USA) - Feathers And Wax
  • Sookmyung Ballet Academy of Jeju, La Danse, Ewha Ballet Etoile, K-ballet, Kim Hyeyoung Ballet Dance Academy, Pose Ballet, Lee Wonju Ballet Academy, JS Ballet (South Korea) - Janggu Festival
  • Centro de Danca Aracy de Almeida & Lapidari (Brazil) - Cornelius, the Seller of Balloons
  • Nataliia and Alexander Donets Ballet School (Ukraine) - Waltz By Dmitri Shostakovich
  • Unison Dance Academy (Israel) - Excerpts From Decadance
SPECIAL AWARDS

< GRISHKO MODEL SEARCH >

  • Ava Arbuckle

< MARY DAY AWARD FOR ARTISTRY >

  • Joao Vitor da Silva

< DANCE EUROPE AWARD >

  • Gabriel Figueredo

< SHELLEY KING AWARD FOR EXCELLENCE >

  • Summer Duyvestyn

< NATALIA MAKAROVA AWARD >

  • Anastasia Plotnikova

< OUTSTANDING CHOREOGRAPHER > (優秀振付家賞)

  • 宮内 麻衣子
  • Cristina Bucci

< OUTSTANDING TEACHER >

  • Mariaelena Ruiz

敬称略

YAGP(ユースアメリカグランプリ)は、入賞者に奨学生として学ぶ機会を与える世界最大級の国際バレエコンクールです。1999年に有名なボリショイバレエ団のダンサーであったラリッサ、ゲナディ・サヴリエフによって設立され、本年で18周年を迎えました。当コンクールは世界各国で9歳から19歳までのダンサーを対象に毎年開催され、その決勝はニューヨークで行われます。

YAGPは以下の各賞を参加者に提供しており、プロダンサーへの登竜門となっています。

著名ダンサーによるワークショップ
アメリカ及び世界中の主要バレエスクールで奨学生として学ぶ機会
 アメリカンバレエシアター夏季集中講習
 サンフランシスコバレエスクール
 マリインスキーバレエ(ロシア)
 ロイヤルバレエスクール(英国)
 シュトゥットガルト・バレエスクール(ドイツ)
 オーストラリアンバレエスクール など
各国の一流バレエ団との契約
ニューヨークのリンカーンセンターなど有名なステージでのパフォーマンス

創立して18年の間に世界中の80,000名以上の学生がYAGPに参加し、300万ドル以上が奨学金として授与されました。
そして、現在300名以上のYAGP参加者が世界中の80もの一流バレエ団で活躍しています。



Youth America Grand Prix (YAGP) is the world’s largest international student ballet scholarship competition. Launched in 1999 by two dancers of the renowned Bolshoi Ballet, Larissa and Gennadi Saveliev, YAGP is currently in its 18th season. The competition is open to dance students of all nationalities ages 9-19, with Semi-Final events held annually around the world and Finals taking place in New York City.

YAGP acts as a launching pad for a professional dance career by giving its participants the following opportunities:

- Workshops and master classes with the world’s leading dance professionals
- Scholarships to the leading dance schools in the U.S. and abroad (including ABT JKO School and Summer Intensive programs, San Francisco Ballet School, Mariinsky Ballet (Russia), Royal Ballet School (England), Stuttgart Ballet School (Germany), Australian Ballet School, and many others
- Apprenticeships and contracts to world-renowned dance companies
- Performances on the most prestigious stages, including Lincoln Center in New York City

In the eighteen years since inception, over 80,000 students have participated in YAGP competitions and events around the world. Over 3 million dollars have been awarded in scholarships to the foremost dance schools worldwide. Over 300 YAGP participants now dance with 80 leading companies around the world.

YAGP Official Site YAGPオフィシャルサイトへ